BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

1 MİLYON LİRA HARCAYIP RESTORE ET,SONRA BİR DERNEĞE TAHSİS ET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ismine Büyükşehir denilmesiyle  büyük olunmadığını belirterek, “ Malatya Büyükşehir Belediyesi 140 Yıllık Tarihi Karakaş Konağı’nı turizme kazandırmak yerine bir derneğe tahsis etti. Sayıştay bile isyan etti” dedi. 

22 Aralık 2020 16:42
1 MİLYON LİRA HARCAYIP RESTORE ET,SONRA BİR DERNEĞE TAHSİS ET

AĞBABA; “HAZIR TARİHİ ESERİ BİLE TURİZME KAZANDIRMAKTAN ACİZLER”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ismine Büyükşehir denilmesiyle  büyük olunmadığını belirterek, “ Malatya Büyükşehir Belediyesi 140 Yıllık Tarihi Karakaş Konağı’nı turizme kazandırmak yerine bir derneğe tahsis etti. Sayıştay bile isyan etti” dedi.

BECERİKSİZLİK-VURDUMDUYMAZLIK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Sayıştay’ın Malatya Büyükşehir Belediyesi ile ilgili değerlendirmelerini gündeme taşımaya devam ediyor. Ağbaba, 1880 tarihinde yapılan, restore edilip,taşınmaz kültür varlığı olarak 1989 yılında tescil edilerek koruma altına alınan Tarihi Karakaş Konağı’nın 5 yıllığına ÖNDER derneğine tahsisini ‘beceriksizlik ve vurdumduymazlık’ olarak değerlendirdi.

TAHSİS EDİLENİ TAHSİS ETMEK

2019 yılı Sayıştay raporlarında konuyla ilgili inceleme sonucunda; “646 m2 yüzölçümlü taşınmaz kültür merkezi olarak kullanılmak üzere 25.02.2016 tarihinde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığına süresiz olarak tahsis edildiği; Belediye tarafından söz konusu taşınmazın 971.823,90 TL bedel ile restore edildiği ve 12.06.2018 tarihinden itibaren de beş yıllığına bir derneğin kullanımına bırakıldığı tespit edilmiş. Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından tahsis edilen taşınmazın tahsis amacına uygun kullanılarak üçüncü kişilere kullandırılmaması gerekmektedir.” İfadelerine yer veriliyor.

ANLAŞILAN O Kİ RESTARASYONU ‘ÖNDER’ İÇİN YAPMIŞLAR

Karakaş Konağı ile daha önce defalarca Kültür ve Turizm Bakanlığına soru önergeleri veren, konağın kaderine terk edilmesine mecliste yaptığı konuşmalarla eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2018 yılında yaptığı açıklamayla Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin konağın işletmesini bir derneğe vermesini ‘her işi elleri gözlerine bulaştırıyorlar.Bir konağı bile turizme kazandırmadılar’ şeklinde nitelendirmişti. Ağbaba, “Bugün gelinen noktada Sayıştay tarafından da yapılan işlemin yanlış olduğu tescillenmiştir.  Bir tarihi eserin göz göre göre yok edilmesini kabul etmek mümkün değil. Madem turistlerin ziyaretine açmayacaksınız neden 1 milyon liraya yakın para harcadınız? Şayet turizme kazandırmak için yaptıysanız neden bir derneğe ücretsiz devrettiniz? Anlaşılan o ki restorasyonu ÖNDER Derneği için yapmışlar” dedi.

TARİHİ KONAK GERİ ALINSIN,MALATYA TURİZMİNE KAZANDIRILSIN

“18 yıldır iktidarda olup bir tarihi eseri Malatya’ya kazandıramamak ayıptır” diyen Ağbaba, “Aslında Karakaş Konağı’nın başına gelenler Malatya’nın başına gelenlerle aynıdır. Konak da tıpkı Malatya gibi kaderine terk edilmiştir. Oysa o konak, istenirse yüzlerce turistin ziyaret ettiği bir yer olabilirdi. AKP zihniyeti bir taraftan vakıf eserleri ile övünürken, diğer taraftan tarihi konakları peşkeş çeken zihniyetin adıdır..Sayıştay raporunun ardından konak derhal dernekten geri alınarak Malatya turizmine kazandırılmalıdır” İfadelerini kullandı.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner11